شما این‌جا هستید

سامانه‌ی رسا

«رسا» نام سامانه‌ی جامع دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار است که در حال حاضر، به‌منظور انجام عملیات اداری دانشجویان و استادان، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

«سیدا» (سامانه‌ی یک‌پارچه‌ی دانشگاهی ایران) نام سامانه‌ای است که در سال ۱۳۸۴ و پس از سامانه‌ی «کوثر»، به‌منظور انجام عملیات اداری دانشجویان و استادان، مورد استفاده قرار گرفت.

در اوایل سال 1372 طراحی و پیاده‌سازی نخستین سامانه‌ی مبتنی بر بانک اطلاعاتی یک‌پارچه، در سطح واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، در واحد سبزوار، آغاز گردید. سامانه‌ی مذکور بعد از گذراندن مراحل آزمایشی در مهرماه 1384، هم‌زمان با آغاز ثبت‌نام نیم‌سال 85-1384 به بهره‌برداری رسید. این سامانه که «کوثر» نام گرفت، در حدود ده سال در دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار و چند واحد دانشگاهی دیگر مورد استفاده‌ی بخش‌های مختلف دانشگاه بود تا این‌که به‌دلیل ضرورت ارتقاء به محیط ویندوز، از ابتدای سال 1384، جای خود را به سامانه‌ی سیدا داد.

تا سال ۱۳۸۸ بیش دویست و پنجاه واحد دانشگاهی دیگر از این سامانه استفاده می‌کردند. این سامانه تنها سامانه‌ای است که درصد بالایی از زیرسیستم‌های لازم برای تکمیل مکانیزاسیون دانشگاه را در بر می‌گرفت.

از سال ۱۳۸۹ با ممنوع شدن همکاری شکر سامانه‌ساز مروارید از سوی سازمان مرکزی، توسعه و پشتیبانی سامانه توسط مرکز فنّاوری اطلاعات ادامه یافت و در نهایت به‌تغییرات اساسی در سال ۱۳۹۲ رسماً نام «رَسا» بر آن نهاده شد.

 

نشانی بخش مبتنی بر وب سامانه‌ی رسا   http://rasa.iaus.ac.ir/