شما این‌جا هستید

قطع دو ساعته‌ی ارتباط با شبکه‌ی اینترنت

امروزه ارتباط با شبکه‌ی اینترنت فراگیر شده است؛ اما اهمیت این ارتباط در موارد مختلف متفاوت است. مثلاً عدم ارتباط با اینترنت در یک منزل مسکونی ممکن است تا چند روز نیز مهم نباشد، در حالی‌که قطع یک روزه‌ی شبکه در یک فراهم‌کننده‌ی اینترنت (ISP) باعث ضرر مالی قابل توجهی برای صاحبان آن خواهد بود. دو نمونه‌ای که ذکر شد، از جمله نمونه‌های استفاده از شبکه‌ی اینترنت است. اما در مراکزی که علاوه بر استفاه از اینترنت، خود ارائه‌دهنده‌ی خدمات به شبکه‌ی اینترنت نیز هستند، قطع ارتباط می‌تواند بسیار مشکل‌آفرین باشد.

امروز (دوشنبه سی و یکم فروردین‌ماه ۱۳۸۸)، «شرکت مخابرات استان سمنان» بر سر یک اختلاف اداری-مالی با «سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران» اقدام به قطع گره (Node) ارتباط اختصاصی سازمان مذکور نمود و باعث شد تا حداقل ارتباط سه دانشگاه شهر سبزوار، کاملاً قطع گردد. بلافاصله به‌درخواست آقای دکتر امیراحمدی؛ معاون محترم پژوهش، یک جلسه‌ی اضطراری در دفتر ریاست دانشگاه برگزار گردید و آقای دکتر سعیدی‌؛ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار، پس از اطلاع از آنچه پیش آمده، طی یک ارتباط تلفنی با مدیر پشتیبانی سازمان پژوهش‌ها و نیز مخابرات استان سمنان، شخصاً مشکلات ناشی از قطع طولانی ارتباط با شبکه‌‌ی اینترنت را یادآوری نموده و خواستار ارتباط مجدد در کوتاه‌ترین زمان ممکن گردیدند؛ که سرانجام پس از گذشت بیش از دوساعت (قطع ارتباط: ۱۰:۵۰ و وصل مجدد: ۱۳:۱۰) این ارتباط مجددا برقرار گردید.

با توجه با این‌که دانشگاه، تعداد قابل توجهی سرور برخط (On-Line) داشته و باید بدون وقفه خدمات مختلفی را ارائه دهد، این قطع ارتباط باز هم موجب بروز مشکلاتی گردید. بعید است که مدیران مخابرات استان سمنان مطلع نباشند که «سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران» با تشکیل شبکه‌ی علمی کشور، به تعداد قابل ملاحظه‌ای از دانشگاه‌های ایران خدمات ارتباط با اینترنت را ارائه می‌نماید و شرکت مخابرات، چه بخواهد و چه تمایل نداشته باشد، باید اهمیت سیستم‌های ارتباطی این سازمان را بپذیرد. (تصور کنید که مثلاً شرکت برق به بهانه‌ی چنین اختلافاتی با یک سازمان دولتی دیگر، برق یک شهر را قطع کند!!)

مرکز فنّاوری اطلاعات دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار با تشکر و قدردانی از اقدام به‌موقع و سریع مدیران دانشگاه و نیز تلاش سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در جهت برقراری مجدد ارتباط دانشگاه با شبکه‌ی اینترنت، ضمن انتقاد از «شرکت مخابرات استان سمنان» برای اتخاذ چنین تصمیم عجیبی، امیدوار است که با عدم بروز چنین اتفاقاتی، بتوان ثبات در برقراری ارتباطات مخابراتی را به‌تدریج در شبکه‌ی مخابرات ایران نیز ملاحظه نمود.