شما این‌جا هستید

ویندوز ۷؛ نسخه‌ی کاندیدا برای نسخه‌ی نهایی

ویندوز ۷ نام جدیدترین نسخه از سیستم عامل ویندوز است. آخرین ویرایش پایدار این سیستم عامل که «ویندوز ویستا» نام دارد، نسخه‌ی ششم ویندوز است. به همین دلیل نام «ویندوز ۷» برای ویرایش جدید ویندوز انتخاب شده است.

هنگام انتشار این مطلب (نیمه‌ی اردیبهشت‌ماه ۸۸) در صفحه‌ی اصلی «ویندوز ۷» در وب‌گاه رسمی مایکروسافت، نخستین جمله‌های معرفی این ویرایش از ویندوز، این‌گونه آغاز می‌شود:

«رایانه‌ی شما ساده‌تر شد. به ما گفتید که در یک رایانه چه می‌خواهید و ما پذیرفتیم و پیروی کردیم. موارد منفی را با صدها بهبود کوچک و چند پیشرفت بزرگ به حداقل رساندیم؛ تأخیر کمتر، کلیک‌های کمتر و پیچیدگی کمتر. با کاهش موارد غیر ضروری، ویندوز ۷ به شما کمک می‌کند تا کارهای موفق بیشتری انجام دهید.»

شرکت مایکروسافت در یک اقدام کم‌سابقه «ویرایش کاندیدا برای نسخه‌ی نهایی» ویندوز ۷ را برای مدت کمی بیش از یک‌سال به‌شکل رایگان منتشر نموده است. «ویرایش کاندیدا برای نسخه‌ی نهایی» یا Release Candidate نسخه‌ای است که تقریباً تمام امکانات و شرایط نسخه‌ی نهایی را دارا است و معمولاً جهت برطرف‌شدن آخرین اشکالات جزئی که فقط در اجرای عادی و در زمان‌ طولانی کشف می‌گردد، ارائه می‌شود. مطابق آن‌چه در صفحه‌ی «ویندوز ۷» در وب‌گاه رسمی مایکروسافت اعلام شده است؛ این نسخه از ویندوز که با نام Windows 7 RC معرفی شده، تا ماه ژولای سال جاری، بدون محدودیت در تعداد، قابل بارگیری است. «نسخه‌ی کاندیدا برای نسخه‌ی نهایی ویندوز ۷» تا اول ماه مارس سال آینده‌ی میلادی (سال ۲۰۱۰) به‌صورت عادی در رایانه قابل نصب و استفاده خواهد بود. از این تاریخ به‌بعد ویندوز هر دو ساعت یک‌بار shut down یا به‌اصطلاح تعطیل می‌شود! و این روند تا تاریخ انقضای این نسخه از ویندوز؛ یعنی اول ژوئن ۲۰۱۰ ادامه خواهد داشت. در این زمان اعتبار Windows 7 RC به پایان می‌رسد.

همان‌طور که می‌دانید «ویندوز ویستا» با اقبال چندانی مواجه نشد و بسیاری از مردم همچنان به استفاده از ویندوز ایکس پی ادامه داده‌اند. آیا نسخه‌ی جدید ویندوز می‌تواند جای نسخه‌ی محبوب ایکس پی یا همان نسخه‌ی ۵/۱ ویندوز را بگیرد؟ هر چند بعضی، پاسخ این سؤال را مثبت می‌دانند اما به‌نظر می‌رسد که برای رسیدن به یک پاسخ واقعی شاید لازم باشد چند ماه دیگر منتظر بمانیم تا بازخوردهای استفاده از این نسخه‌ی رایگان، پاسخ واقعی را روشن نماید.


پی‌نوشت‌ها:

* نشانی صفحه‌ی «ویندوز ۷» در وب‌گاه رسمی مایکروسافت:

http://www.microsoft.com/windows/windows-7/

* نشانی صفحه‌ی بارگیری رایگان Windows 7 Release Candidate:

http://www.microsoft.com/windows/windows-7/download.aspx

نظرات

مطلب خوبی بود..