شما این‌جا هستید

نرم‌افزارها

خبرهایی در مورد نرم‌افزارها و نیز آشنایی با برخی از آن‌ها.

ویرایش ۳/۵ روباه آتشین!

سرانجام نسخه‌ی ۳/۵ مرورگر محبوب فایرفاکس منتشر شد.

یک از مهم‌ترین ویژگی‌های این انتشار برای ایرانیان، افزودن زبان فارسی در صفحه‌ی دریافت وب‌گاه رسمی موزیلا است. البته زبان فارسی از قبل به‌شکل افزونه برای این مرورگر وجود داشت، اما اکنون می‌توانید در صفحه‌ی دریافت، هنگام انتخاب زبان، در کنار سایر زبان‌ها، «فارسی» را نیز انتخاب نمایید...

مترجم گوگل زبان فارسی را به مجموعه‌‌ی زبان‌های قابل ترجمه‌ی خود، اضافه کرد.

پس از مدت‌ها انتظار، سرانجام گوگل یک نسخه‌ی آزمایشی (آلفا) از ترجمه‌ی فارسی به زبان‌ها دیگر و بالعکس را به وب‌گاه ترجمه‌ی خود اضافه کرد. مدیر بخش ترجمه‌ی گوگل؛ فرانز اوچ معتقد است که ۸۰ درصد این پروژه تکمیل شده است، اما از آن‌جا که لغات و جمله‌های فارسی به اندازه‌ی سایر زبان‌ها در دادگان گوگل موجود نیست، این زبان با اندکی تأخیر نسبت به سایر زبان‌ها ارائه شده است.

ویندوز ۷؛ نسخه‌ی کاندیدا برای نسخه‌ی نهایی

ویندوز ۷ نام جدیدترین نسخه از سیستم عامل ویندوز است. آخرین ویرایش پایدار این سیستم عامل که «ویندوز ویستا» نام دارد، نسخه‌ی ششم ویندوز است. به همین دلیل نام «ویندوز ۷» برای ویرایش جدید ویندوز انتخاب شده است.

هنگام انتشار این مطلب (نیمه‌ی اردیبهشت‌ماه ۸۸) در صفحه‌ی اصلی «ویندوز ۷» در وب‌گاه رسمی مایکروسافت، نخستین جمله‌های معرفی این ویرایش از ویندوز، این‌گونه آغاز می‌شود:

نسخه‌ی نهایی اینترنت اکسپلورر ۸

نسخه‌ی هشتم مرورگر مایکروسافت (Microsoft Internet Explorer 8) جدیدترین نمونه در رقابت میان مرورگرها است. این نخستین جمله‌ی مطلبی است که وب‌گاه PCWorld منتشر کرده است. از آن‌جا علاوه بر مواردی چون رفع نقص از نسخه‌های قبل، امنیت و ... یکی از موارد مهم  محبوبیت مرورگرها، مشخه‌ی «سرعت» است، مجله‌ی پی.سی.وُرلد نتیجه‌ی آزمایش سرعت در مورد این مرورگر را در مطلب فوق منتشر نموده است.

انتشار سی‌دی «ابزارهای چندرسانه‌ای اپن‌سورس»

سی‌دی ابزارهای چندرسانه‌ای اپن‌سورس مجموعه‌ای از چهار نرم‌افزار آزاد و رایگان است که توسط «فارسی‌وب شریف» برای کاربران فارسی‌زبان تحت سیستم‌عامل ویندوز و برای مدیریت و تولید فایل‌های صوتی و تصویری و همچنین تصاویر گرافیکی آماده شده است.

اشتراک در RSS - نرم‌افزارها