شما این‌جا هستید

نکته‌ها

توضیح بعضی موارد در باره‌ی استفاده از نرم‌افزارها و مشکلات رایانه.

فهرست اندازه‌ی پرونده‌ها و پوشه‌ها در ویندوز با استفاده از پاورشل

   گاهی لازم است بدانیم کدام پوشه ظرفیت زیادی را به‌خود اختصاص داده تا بتوانیم در صورت امکان موارد بدون استفاده را حذف کنیم. این مشکل به‌خصوص در نگه‌داری سرور بسیار پیش آمده و مورد استفاده خواهد بود.
یکی از راه‌ها استفاده از PowerShell است.

   برای به‌دست آوردن فهرست اندازه‌ی پرونده‌ها و پوشه‌ها در ویندوز با استفاده از پاورشل، می‌توانیم از ترکیب فرمان زیر استفاده کنیم:

صفحه‌کلید استاندارد ایران؛ همچنان مهجور!

   گرچه چیدمان صحیح حروف و علائم فارسی بر روی صفحه‌کلید رایانه سال‌ها است که توسط مؤسسه‌ی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران تدوین و منتشر شده است، اما متأسفانه کاربرد آن هنوز عملاً فراگیر نشده و استفاده‌کنندگان از این استاندارد، درصد کمی از کاربران فارسی رایانه را تشکیل می‌دهند. این کم‌توجهی به استاندارد ملی از سوی کاربران داخلی، سبب شده تا شرکتی مانند مایکروسافت نیز عملاً این استاندارد را جدی نگرفته و حتی در ویندوز هفت نیز از اعمال این استاندارد خودداری نماید.

مرورگر اینترنت اکسپلورر در ویندوز ویستا و یا ویندوز هفت، بعضی وب‌گاه‌ها را به‌کندی می‌گشاید!

   اگر دقت کرده باشید، در ویندوز ویستا و ویندوز ۷، نخستین صفحه‌ی بعضی وب‌گاه‌ها، که از SSL (Secure socket Layer) استفاده می‌کنند، به کندی باز می‌شود. این زمان بسته به سرعت دسترسی به اینترنت، گاهی به سی تا چهل ثانیه می‌رسد.

به‌صورت پیش‌فرض، «باطل‌شدن گواهینامه SSL» یکی از مواردی است که توسط ویرایش هشتمِ مرورگر اینترنت اکسپلورر، بررسی می‌شود. از آن‌جا که همه‌ی سرویس‌دهندگان گواهینامه‌ی لایه‌ی امن، دارای سرعت کافی برای پاسخ‌گویی نیستند و این موضوع تناسب مستقیمی با قیمت گواهینامه دارد، اغلب این بررسی به‌طول می‌انجامد.

خواب زمستانی و پرونده‌ی Hiberfil.sys در ویندوز ایکس.پی!

در بعضی از سیستم‌های عامل، امکان ذخیره‌ی محتوای حافظه‌ی RAM در یک مکان ذخیره‌سازی ثابت (مانند دیسک سخت (Hard Disk)) وجود دارد که از آن با عبارت Hibernate یا «خواب زمستانی» یاد می‌شود. در ویندوز ایکس.پی (Windows XP) نیز این ويژگی وجود دارد که می‌توان به‌جای خاموش‌کردن کامل رایانه از آن استفاده کرد. با استفاده از این امکان، هنگام روشن‌کردن مجدد، رایانه با زمانی بسیار کمتر، دقیقاً به شرایط قبل از خاموشی (برنامه‌های در حال اجرا، پنجره‌ها و...) باز می‌گردد.

اشتراک در RSS - نکته‌ها