شما این‌جا هستید

استفاده از پیام‌رسان داخلی به‌منظور اطلاع‌رسانی در دانشگاه

   با توجه به بخش‌نامه‌های اخیر در بارهٔ لزوم استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی و با عنایت به توصیهٔ ریاست محترم دانشگاه، مرور پیام‌رسان‌های داخلی برای انتخاب پیام‌‌رسانی که بتواند بهترین شرایط را برای ادامهٔ فعالیت در زمینهٔ اطلاع‌رسانی و پشتیبانی در دانشگاه را داشته باشد، آغاز شد. در این بررسی هفت پیام‌رسان داخلیِ مطرح و تأیید‌شده، مورد در نظر قرار گرفتند. این پیام‌رسان‌ها به‌ترتیب حروف الفبا عبارتند از: آی‌گپ، ایتا، بله، بیسفون، سروش، گپ و ویسپی.

   از آن‌جا که نسخه‌ی رومیزی (Desktop) پیام‌رسان در حوزهٔ اداری دانشگاه از نظر کاربرد، در درجهٔ نخست اهمیت قرار دارد، پیام‌رسان‌هایی مورد بررسی قرار گرفتند که نسخهٔ رومیزی (تحت سیستم عامل ویندز یا لینوکس) را داشته باشند. بنابراین بررسی محدود به پیام‌رسان‌های سروش، آی‌گپ و ایتا گردید. لازم به توضیح است؛ با وجودی که در وبگاه پیام‌رسان «بله» امتیاز چند سکویی (Multi Platform) ذکر شده، ولی در زمان این بررسی، نسخهٔ رومیزی در وبگاه رسمی این پیام‌رسان موجود نبود. 

   با تمرکز بر مشخصه‌های «ثبات در ارتباط»، «سرعت به‌روزرسانی»، «ثبات داده‌ها»، «کاربرپسند بودن محیط کاربری» و «امکانات رابط کاربری» (خصوصاً برای رد و بدل تصویر و یا پرونده)، در نهایت پیام‌رسان آی‌گپ (iGap) نسبت به دو پیام‌رسان سروش و ایتا، در جایگاه بهتری قرار گرفت و «کانال اطلاع‌رسانی مدیریت آموزش دانشگاه» و نیز «گروه پشتیبانی سامانهٔ رسا» در پیام‌رسان آی‌گپ ایجاد شد. در حال حاضر کانال اطلاع‌رسانی مدیریت آموزش دانشگاه در ستون سمت چپ وبگاه اصلی دانشگاه با شناسهٔ ‎@edu_iaus_ac_ir‏ و با نشانی اینترنتی https://igap.net/edu_iaus_ac_ir معرفی گردیده است.

   برای کسب اطلاع بیش‌تر دانشجویان و کارکنان محترم دانشگاه اطلاعاتی جهت استفاده از این پیام‌رسان درج می‌شود. برای مشاهدهٔ وبگاه این پیام‌رسان می‌توانید به نشانی اینترنتی https://www.igap.net/fa مراجعه نمایید. نسخهٔ رومیزی (Desktop) این پیام‌رسان با نشانی https://file.igap.net/latest-windows.zip در دسترس است. برای نصب نسخهٔ اندروید این پیام‌رسان برای تلفن همراه می‌توانید در فروشگاه گوگل (Google Play) عبارت iGap messanger را جستجو کنید و یا از نشانی اینترنتی https://play.google.com/store/apps/details?id=net.iGap استفاده کنید. اگر در مرورگر، نشانی اینترنتی https://web.igap.net را وارد کنید، می‌توانید از نسخه‌ٔ تحت وب این پیام‌رسان استفاد کنید. توجه داشته باشید که از iGap می‌توانید برای برقراری تماس صوتی نیز استفاده نمایید.

   برای کارکنان محترم دانشگاه استفاده از iGap در دستگاه‌های متصل به شبکه‌ٔ داخلی، بدون نیاز اتصال به اینترنت امکان‌پذیر است. هم‌چنین هنگام استفاده از حساب اینترنتی، حجم اطلاعات رد و بدل شده در این مورد، از حساب کاربری، کاسته نخواهد شد.